افشین قطبی در نشست خبری: پرسپولیس‌ با70 امتیاز قهرمان می‌شود

وی افزود: امسال هم تیم خوبی داریم اما تا حدود زیادی متفاوت‌تر از گذشته است؛ تجربه نشان داده قهرمانی در دوسال متوالی بسیار سخت است اما، من دوست دارم که پرسپولیس موفق به انجام این کار در مقطع کنونی شود چراکه این‌ تیم دل شیر و مغز فوتبال دارد و همه‌ی دست‌اندرکاران آن از هیات‌ مدیره و مدیریت گرفته تا کادرفنی، پزشکان و بازیکنان تیم شخصیت و رفتار قهرمانی دارند که امیدوارم در لیگ امسال به این مهم دست یابیم.

 

قطبی ادامه داد: البته نکته بسیار مهمی که سعی کردم امسال به آن توجه ویژه داشته باشم، تنها قهرمانی در جام‌های مختلف نیست، چراکه دوست دارم تیمی را بسازیم که حتی با رفتن قطبی و یا مدیران این تیم آن‌ها بتوانند در یک چارچوب و فوتبال حرفه‌ای ادامه مسیر بدهند.

 

وی گفت: من سعی کردم که پرسپولیس امسال بتواند با یک نگرش جدید فوتبالی همراه با هیجان و ایجاد موقعیت‌های بسیار، بازی کند. مطمئنا هدف ویژه‌ی ما این خواهد بود که سطح فوتبال پرسپولیس را حتی فراتر از لیگ برتر ببریم و کاملا بین‌المللی بازی کنیم، شاید در این مسیر تاوان برخی چیزها را هم بدهیم که از جمله آن فوتبال تیم‌مان در مسابقات اخیر است که به حریفان فرصت گل‌زنی می‌دهیم.

 

وی گفت: بدون شک پیداکردن یک چارچوب درست و با کیفیت برای فوتبال پرسپولیس در آینده برای این تیم مثمرثمر خواهد بود و می‌تواند با قهرمانی در جام‌های مختلف دل هواداران و مردم با عشق و با احساس ایران را خوشحال کند.

 

در ادامه‌ی این نشست خبرنگاران اصحاب رسانه سوالات مختلفی را با مدیرعامل و سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس مطرح کردند. در ابتدا افشین قطبی با سوالی درباره تزلزل دفاع پرسپولیس در چند مسابقه اخیر مواجه شد و در این‌باره پاسخ داد: پس از بازی با ابومسلم انسان‌های پیر و جوان مختلفی وقتی مرا می‌دیدند از بازیکنان و عملکرد ما تعریف می‌کردند اما، تنها مسئله نگران‌کننده برای آن‌ها بحث دفاع تیم ما بود که فکر می‌کنم شما خبرنگاران با پررنگ‌کردن این مسئله چنین باعث به وجود آمدن چنین ذهنیتی شده‌اید اما، باید توجه داشت که همین دفاع سال گذشته توانست در قهرمانی تیم پرسپولیس تأثیر زیادی داشته باشد.

 

وی ادامه داد: ما هم‌چنین با مشکلاتی از جمله نیامدن ITCفرانک آتسو در بازی‌های ابتدایی لیگ، مریضی برخی بازیکنان دیگر و مصدومیت مسعود زارعی همراه بودیم حتی یک سرماخوردگی بسیار شدیدی پیش از بازی با استقلال وارد تیم ما شد که متأسفانه هنوز هم از جمع تیم ما بیرون نرفته است.

 

معتقدم دفاع تیمی وقتی خوب عمل نمی‌کند که کل تیم از خط حمله تا دروازه‌بان در آن سهیم هستند. دفاع مربوط به کل تیم است و نباید تنها مدافعین را زیر میکروسکوپ قرار دهیم، وقتی شما فوتبال هجومی و زیبا بازی می‌کنید و سعی می‌کنید باز بازی کنید، فضاهای مختلفی برای حریف ایجاد می‌شود که بتوانند ایجاد موقعیت کنند. در دفاع‌های سنتی ایرانی بازیکنان تک به تک مهاجمان حریف را کنترل می‌کنند که من این مسئله را قبول ندارم و ما سعی کردیم با یک برنامه‌ریزی اساسی روی دفاع فضایی متمرکز شویم این سبک از بازی در بسیاری از تیم‌های بزرگ دنیا و فوتبال حرفه‌ای جهان ارایه می‌شود اما، نتیجه‌بخش‌بودن آن بدون شک مستلزم گذشت زمان است.

 

وی افزود: ما نباید تنها پس از یک نتیجه ضعیف تا این حد مدافعین تیم‌مان را زیر سوال ببریم و به آن‌ها توهین کنیم، زیرا باید به تیم قهرمان فصل پیش احترام بگذاریم و به صورت عمقی عملکردشان را در نظر بگیریم.

 

قطبی گفت: در ایران پس از یک شکست، همه‌چیز عوض می‌شود و هواداران بسیار آشوب‌گر می‌شوند. خیلی‌ها به فکر تغییر و تحولات در تیم هستند و حتی می‌گویند باید مدافعین جدید بخریم اما، باور کنید فوتبال به صبر نیاز دارد و با گذشت زمان و تمرکز روی برنامه‌های طرح‌ریزی‌شده می‌توان نتایج مثبتی گرفت.

 

قطبی هم‌چنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر عدم گل‌زنی مهاجمان متعدد این تیم در بازی‌های مختلف و کم‌رنگ بودنشان در امر گل‌زنی گفت: سال پیش محسن خلیلی برای ما بسیار خوب گل‌زنی می‌کرد اما، ما امسال مهاجمین بیشتری داریم که به کیفیت آن‌ها هم مطمئنیم و تنها باید منتظر گذشت زمان بود تا آن‌ها تمرکز لازم را برای امر گل‌زنی به دست آورند. ما در بازی‌های اخیر موقعیت‌های بسیار زیادی را روی دروازه حریفان ایجاد کردیم که این خاصیت تهاجمی فوتبال پرسپولیس را نشان می‌دهد اما، وقتی گلی زده نشود مهاجمین دچار افت روحی می‌شوند و می‌بینند که به آمار بسیارخوب ایجاد موقعیت، نتوانستند گل‌های زیادی را به ثمر برسانند. در این مورد ما باید روی اعتماد به ‌نفس مهاجمین بیشتر کار کنیم و به آن‌ها فرصت دهیم تا روند صعودی منظمی پیدا کنند.

 

قطبی در حین‌ این صحبت با سوالی مبنی بر دلیل پایین‌بودن کیفیت بازی پائولو دی‌کارمو (مهاجم برزیلی تیم پرسپولیس) مواجه شد و در این‌باره گفت: پائولو یک بازیکن 21 ساله است که از یک کشور کاملا متفاوت با ایران، وارد تیم پرسپولیس شده؛ شما خودتان را جای این بازیکن جوان بگذارید که وارد یک کشور و فضای جدیدی می‌شوید. هنوز زبان بلد نیستید غذاها مختلف است و تنهایی هم شما را آزار می‌دهد، ضمن این که باید در فوتبال مختلفی مانند کشور خودتان بازی کنید؛ هم‌چنین مدام تمرین کنید اما، پیش از بازی با مسئله‌ی نیامدن ITCو تأخیر آن مواجه شوید. تمام این مسایل همگی دست‌به‌دست هم می‌دهد تا فشار زیادی به این بازیکن جوان وارد شود اما به این مسئله هم باید توجه داشت که او در فرصت کوتاهی که مقابل استقلال به دست آورد چندین مدافع این تیم را به خود مشغول کرد که نتیجه‌اش آزادشدن کریم باقری و به ثمررسیدن گل پرسپولیس بود، او حتی پیش از بازی با ابومسلم با گم‌شدن لوازم ورزشی‌اش از جمله کفش فوتبالی‌اش مواجه شد که این مسئله هم باعث پایین‌آمدن کیفیت بازی او مقابل ابومسلم بود او مجبور شد با کفش کریم باقری به میدان برود اما، با این حال یک پاس گل داد و چندین موقعیت هم ایجاد کرد. باید قبول کنیم که وقتی این مهاجم هنوز بیش از 65 دقیقه برای ما بازی نکرده است نباید فوتبال او را این‌طور ارزیابی کنیم، من به شما قول می‌دهم که دی‌کارمو در پایان فصل با خصوصیات منحصر به ‌فردی که دارد و حس بالای گل‌زنی‌اش، بیش از 10 گل را برای پرسپولیس به ثمر خواهد رساند؛ من همین نظر را درباره ابراهیم توره نیز دارم.

 

وی افزود: بسیاری از هواداران فوتبال در ایران فکر می‌کنند که بازیکنان برزیلی تنها باید خاصیت تکنیکی و دریبل‌زدن داشته باشند اما، ما دی‌کارمو را بدین‌منظور به پرسپولیس آوردیم که با قد بلند خود و شرایط فیزیکی‌اش حس بالای گل‌زنی دارد. در تیم ما شاید علی کریمی بتواند پنج بازیکن را با دریبل‌ از پیش‌رو بردارد و یا ایوان پتروویچ پاس‌های معجزه‌آسایی به مهاجمین بدهد. ما ‌باید جلوی دروازه حریف بازیکنانی داشته باشیم که خاصیت بالای گل‌زنی داشته باشند، از این‌رو فکر می‌کنم دی‌کارمو شرایط خوبی در این زمینه دارد.

 

قطبی هم‌چنین درباره وضعیت مهاجمین تیم‌اش ادامه داد: وقتی خارج از ایران بودم متوجه شدم که تیم پرسپولیس ابراهیم توره را به خدمت گرفته و همین‌طور خلیلی و نیکبخت هم قراردشان را تمدید کردند؛ اضافه بر این‌ها با شناختی که از فرهاد خیرخواه داشتم تصور می‌کردم که نیاز به مهاجم در تیم پرسپولیس تا حدودی مرتفع شده، ضمن این‌که دی‌کارمو را هم به جمع تیم پرسپولیس اضافه کردیم با این تفاسیر نباید وضعیت گل‌زنی ما دچار بحران شود. من به خوبی می‌دانم که بازیکنان خارجی وقتی در یک فضای متفاوت بازی می‌کنند، چه فشاری را متحمل می‌شوند. آن‌ها نیاز به زمان دارند تا کیفیت واقعی بازی‌شان را به نمایش بگذارند لذا فکر می‌کنم مهاجمین ما در آینده شرایط بسیار موفقی خواهند داشت که با اضافه‌شدن محسن خلیلی دیگر مشکلی در این زمینه حس نمی‌شود.

 

سرمربی تیم پرسپولیس در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر علت تأخیر مارکو (دستیار برزیلی‌اش) در تیم پرسپولیس به خبرنگاران گفت: مارکو تاکنون سه‌بار از ایران خارج شده که دو مرتبه از آن به خاطر آوردن بازیکن برزیلی برای ما بوده است و یک‌بار آن هم مربوط به مریضی پدرش بود که به او گفتند پدرت مرده و او با گرفتن مرخصی از باشگاه به برزیل سفر کرد اما، آن‌جا متوجه شد که پدرش هنوز فوت نکرده اما شرایط بسیار سختی دارد که مراقبت مارکو و تأثیر حضورش در کنار خانواده بسیار محسوس بود البته او یک مربی حرفه‌ای است و زمانی‌که کارش را در کره جنوبی رها کرد و به ایران آمد، انتظار داشت تمامی نکاتی که در قراردادش عنوان شده بود انجام می‌شد اما، متأسفانه باشگاه به صورت منظم در چارچوب این قرارداد انجام وظیفه نکرد و مشکلاتی از قبیل نگرفتن حقوق، نداشتن منزل مسکونی و یا موارد دیگر برایش پیش آمد که باعث شد او صبر کند تا زمانی‌که مشکلات برطرف شد وارد تهران شود. طبق آخرین صحبت‌هایی که با او داشتیم و مشکلاتی که حل شده است، مارکو ساعت 5 صبح شنبه وارد تهران می‌شود و حتی پرسپولیس را در بازی با فولاد همراهی می‌کند.

 

قطبی هم‌چنین در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال به خدمت‌گرفتن "رحمان رضایی" و یا حضور الونگ الونگ در ترکیب پرسپولیس تصریح کرد: ما یک جای خالی در تیم مان داریم که با توجه به خصوصیاتی که الونگ دارد و همه او را می‌شناسند، دوست دارم در مقطع کنونی از او استفاده کنیم. او اکنون با ما تمرین می‌کند و توانایی‌های بازی در پستی را دارد که ما بازیکن خاصی را در آن پست نداریم. لذا بهتر می‌بینم که الونگ الونگ در ترکیب تیم پرسپولیس جای گیرد. هم‌چنین شک ندارم که رحمان رضایی مدافع توانمندی است که او هم می‌تواند به تیم ما کمک کند. رضایی برای حضور در پرسپولیس اظهار تمایل کرده اما، باید قبول کنید که او 33 سال سن دارد و حدود هفت ماه بازی نکرده است. در مجموع باید امکان حضور او را در تیم پرسپولیس بررسی کنیم و با دقت نظر فضایی ایجاد کرده تا رضایی بتواند در ترکیب ما جای گیرد؛ مطمئنا این تصمیم کاملا باید با منطق باشد.

 

افشین قطبی در ادامه در پاسخ به سوال انتقادآمیزی مبنی بر تعدد سفرهای برون‌مرزی‌اش و تأثیرش در نتایج اخیر پرسپولیس خاطرنشان کرد: من معتقدم بسیاری از تیم‌های مطرح دنیا و مربیان بزرگ آن نسبت به دادن تعطیلات تیمی اعتقاد زیادی دارند. آن‌ها در فرصت‌های چندروزه‌ای که بین بازی‌هایشان پیش می‌آیند به بازیکنان استراحت داده و خودشان نیز به همراه خانواده در مکانی زندگی را به آرامش سپری می‌کنند تا بتوانند برای حضور قدرتمند دوباره‌شان روحیه‌ی بالایی داشته باشند؛ ادوکات سرمربی تیم کنونی سن‌ پترزبورگ و یورگین کلیزمن مربی مطرح آلمانی، نسبت به این شیوه اعتقاد زیادی دارند و در زمان مربی‌گری‌شان این شیوه را در تیم‌های مختلف پیاده می‌کردند. من وقتی به تیم‌ام استراحت می‌دادم، خودم باید مدتی را در آرامش زندگی کنم که این فضا با توجه به محبت و توجه مردم ایران در اینجا وجود ندارد. دوست دارم در این مدت‌زمان کوتاه به مکانی بروم که خبری از گرفتن عکس‌های بسیار با احساسات فراوان و هم‌چنین پرسیدن سوالات مختلف همراه نباشد و بتوانم با آرامش فکر کنم و برای حضور قدرتمند دوباره در تیم روحیه کسب کنم.

 

افشین قطبی هم‌چنین درباره مدیریت بازیکنان مختلف پرسپولیس که زمانی در تیم‌های سابق‌شان محوریت فوتبال آن تیم در زمین را به عهده داشتند و اکنون در پرسپولیس جمع شده‌اند، پاسخ داد: من با مربیان بزرگی در دنیا کار کردم و در تیم‌های مختلفی از جمله گالکسی و کره جنوبی ستارگان بسیاری در تیم‌های ما بودند که شاید مدیریت‌کردن آن‌ها در فوتبال کار دشواری می‌نمود اما این تجربه را دارم و به خوبی مدیریت‌کردن ستاره‌ها را در زمین بازی و تاکتیک‌پذیرکردن آن‌ها را بلدم، مطمئنا این مسئله در کوتاه‌مدت به دست نمی‌آید و ما در ادامه مسابقات به هماهنگی و تاکتیک‌پذیری بیشتری در میان بازیکنان‌مان می‌رسیم.

 

قطبی هم‌چنین درباره بازی شنبه تیم‌اش مقابل تیم فولاد خوزستان اظهار کرد: شک نکنید هر تیمی که برابر ما بازی می‌کند دوبرابر تیم خودش است چون بازیکنان آن برای رویارویی با تیم بزرگی چون پرسپولیس که پرطرفدارترین تیم باشگاهی در ایران به شمار می‌رود، انگیزه‌ی زیادی دارند ضمن این‌که آن‌ها می‌دانند قرار است تنها مقابل پرسپولیس دو مرتبه از تلویزیون پخش می‌شوند و این‌که برابر تیم قهرمان فصل پیش بازی کردند روحیه‌شان را بالا می‌برند، این مسئله در بازی برابر فولاد خوزستان نیز حاکم خواهد بود آن‌ها مربی خوبی دارند و احتمالا تیم ما را به دقت آنالیز کرد‌ه‌اند ضمن این‌که در این بازی، ابراهیم توره غیبت دارد، نیکبخت مریض است، مازیار زارع و کریم باقری مصدوم هستند که نبود این چند بازیکن هم می‌تواند در بازی پرسپولیس اثرگذار باشد. به هرحال ما سعی می‌کنیم با توجه به بضاعتی که داریم و اعلام کردیم می‌خواهیم فوتبال را با 11 بازیکن انجام ندهیم، در مقابل فولاد ضمن ارایه یک فوتبال پرهیجان و زیبا 3 امتیاز خارج از خانه آن را کسب کنیم. این امتیاز می‌تواند در نزدیک‌بودن ما به صدر جدول تأثیر زیادی داشته باشد که به آسانی از آن نخواهیم گذشت.

 

وی تأکید کرد: هیچ بازی‌ای از جمله این مسابقه بازی مرگ و زندگی نیست و آن هم مثل تمام بازی‌هاست من سعی می‌کنم توجه زیادی به شیوه و نوع فوتبال فولاد برابر ما نداشته باشم و تمرکزم بیشتر معطوف به تیم خودمان باشد امیدوارم با ارایه یک بازی خوب و جذاب بتوانیم پیروز میدان شویم.

 

سرمربی تیم پرسپولیس هم‌چنین درباره‌ی نظر او نسبت به بازگشت علی کریمی به تیم ملی و استراتژی‌اش در این زمینه پاسخ داد: قبل از این‌که به ایران بیایم و برای اولین‌بار هدایت تیم پرسپولیس را بپذیرم فوتبال علی کریمی را به دقت دیده بودم، او واقعا از تمام بازیکنان ایرانی یک پله بالاتر است و می‌توانم از او به عنوان نابغه و جادوگر فوتبال ایران یاد کنم. کریمی بازیکن باکیفیتی است که می‌تواند به صعود ایران به جام‌جهانی فوتبال کمک زیادی کند و در جام جهانی هم بدرخشد من هم مثل همه هموطنانم دوست دارم که او به تیم ملی برگردد و از این مسئله حمایت می‌کنم البته مشکلاتی که بین کریمی و دایی وجود دارد را نمی‌دانم آن‌ها مدت بسیار زیادی است که با یکدیگر ارتباط دارند که من از چگونگی این ارتباط بی‌خبرم.

 

سرمربی پرسپولیس هم‌چنین درباره‌ی تأخیر غیبت "ابراهیم توره" در تیم پرسپولیس تصریح کرد: توره به دلیل مشکلات خانوادگی‌اش از باشگاه مرخصی گرفت اما، قرار بود دوشنبه گذشته وارد تهران شود که متأسفانه هنوز نیامده است. او غیبت کرده و قطعا باید از سوی باشگاه جریمه شود. معتقدم باشگاه پرسپولیس در این زمینه باید محکم در مقابل این مسئله بایستد و با این بازیکن برخورد کند.

 

افشین قطبی هم‌چنین درباره‌ی وضعیت تیم ملی فوتبال ایران و کمکی که او می‌تواند در رویارویی این تیم مقابل تیم کره جنوبی به علی دایی داشته باشد گفت: من روز گذشته بازی تیم ملی ایران را از نزدیک دیدم و مشاهده کردم که بازیکنان با چه کیفیتی بازی می‌کنند و توانستند موقعیت‌های زیادی را روی دروازه تیم کره شمالی خلق کنند. البته فکر می‌کنم در بازی‌های ملی بازیکنان باتجربه بتوانند اثرگذاری ویژه‌ای در فوتبال تیم داشته باشند. من فقط موفقیت تیم ملی ایران را دوست دارم. هم‌چنین تیم کره جنوبی را هم که قرار است در آینده با ما بازی کند به خوبی می‌شناسم زیرا بسیاری از بازیکنان آن‌ها از شاگردان من بودم ضمن این‌که با تفکرات سرمربی خوبشان نیز آشنا هستم. علی دایی اگر در این زمینه نیاز به کمک دارد همیشه در خدمت‌اش خواهم بود چون در وهله اول ایرانی هستم و موفقیت تیم ملی ایران را آرزو می‌کنم و این‌که خوشحال می‌شوم بسیاری از بازیکنان پرسپولیس در تیم ملی بازی خواهند کرد. تیم ملی ایران در حال رشد است و ما باید سعی کنیم بهترین بازیکنان را استفاده کنیم تا با کسب امتیازات بیشتر راه صعود به جام جهانی هموارتر شود.

 

قطبی هم‌چنین درباره علت ترک استادیوم آزادی در ابتدای نیمه دوم بازی تیم‌های ایران و کره شمالی گفت: متأسفانه صندلی خوبی در آن قسمت از استادیوم نداشتم و این‌که نمی‌توانستم تاپایان بازی صبر کنم و در آن شلوغی به همراه همسرم از استادیوم خارج شوم لذا در آن مطقع که تیم ایران هم دو گل از تیم کره جلو افتاده بود، تشخیص دادم از استادیوم خارج شوم تا مشکلات بعدی گریبانگیرم نشود.

 

سرمربی تیم پرسپولیس هم‌چنین درباره روند آتی تیم‌اش در مسابقات لیگ برتر گفت: به خوبی شرایط تیم بزرگی چون پرسپولیس را درک می‌کنم و می‌دانم در تیم‌های بزرگ جابه‌جایی‌ها چگونه است سال گذشته تیم استقلال به دلیل نتایج ضعیف سه مربی عوض کرد و این وضعیت را در پرسپولیس هم درک می‌کنم اما، باید قبول کنیم که در دو بازی اخیر وقتی تنها چهار یا پنج بازیکن از فصل پیش برای ما بازی می‌کنند، این تیم جدید شده است و برای هماهنگی بیشتر نیاز به فرصت دارد، من به شما قول می‌دهم که تیم پرسپولیس امسال حداقل با کسب 70 امتیاز قهرمان لیگ برتر می‌شود. شاید بگویید سال گذشته این قول را با کسب 75 امتیار دادید که در این‌باره باید بگویم آن پنج امتیاز را به خاطر کسر امتیازهای احتمالی فیفا از پرسپولیس و یا ناداوری‌ها در ادامه مسابقات لیگ کم کردم.

/ 1 نظر / 7 بازدید
کمال

ایشالاشوووو بلندتر بگووو !! [نیشخند]